Реабілітація не заради самої реабілітації, а покращення якості життя

Медичні працівники ТОНРЦ


Хрест долі можна нести в муках, але якщо хтось в стані ці муки полегшити - честь і хвала цим людям. (Т.Шарай)

Проців Людмила Іванівна

Невропатолог

Гелета Ганна Андріївна

Педіатр

Душатинська Лариса Володимирівна

Лікар ЛФК

Практичні години

 Сович Марія Дмитрівна

Медсестра

Ковальчук Зоя Анатоліївна

Медсестра-масажист

Мастенко Марія Зіновіївна

Медсестра фізкабінетуБакай Ірина Ярославівна

Медсестра

Гавришко Наталія Зіновіївна

Медсестра


Відновно-реабілітаційне відділення ТОНРЦ

Головним завдання ТОНРЦ є фізична, трудова, медична, психологічна, педагогічна та соціальна реабілітація вихованців та їх соціальна адаптація.

В широкому значенні реабілітація (лат. Rehabilitation - відновлення) визначається як комплекс медичних, педагогічних, професіональних і соціальних міроприємств, направлених на відновлення або компенсацію порушених функцій організму, а також соціальних функцій і працездатність дітей з обмеженими можливостями здоров'я. Таким чином основна її мета - відновлення втраченого.

За визначенням ВООЗ під реабілітацією розуміють комплексне та скоординоване використання медичних, соціальних, освітніх та професійних заходів для підготовки або перепідготовки неспроможної особи до найвищого рівня реалізації своїх функціональних можливостей.

Передбачається комплексний підхід, а саме:

 • МЕДИЧНА РЕАБІЛІТАЦІЯ (реабілітація на рівні біологічного організму людини);
 • СОЦІАЛЬНА РЕАБІЛІТАЦІЯ (реабілітація людини з інвалідністю як соціального суб'єкта);
 • ПСИХОЛОГІЧНА РЕАБІЛІТАЦІЯ (реабілітація людини з інвалідністю на рівні особистості);
 • ПЕДАГОГІЧНА РЕАБІЛІТАЦІЯ (реабілітація людини як суб'єкта діяльності).

Інвалідність - не є медична проблема. Не дивіться на мене, як на пацієнта. Інвалідність - це проблема нерівних можливостей.

(Євген Монукало)

Індивідуальна інтегральна реабілітаційна програма визначає чотири основні функціональні системи, які підлягають корекції

 • ФУНКЦІОНАЛЬНА СИСТЕМА РУХІВ (моторики) - реабілітація від відновлення рефлекторного елементарного рухового акту через початкову мотивацію рухового розвитку з вольовими зусиллями до встановлення на наступному етапі практичної потреби і усвідомлення мотивації рухів, цілеспрямованих дій.
 • ФУНКЦІОНАЛЬНА СИСТЕМА СЕНСОРНОЇ СФЕРИ - від елементарного відчуття, сприйняття навколишнього світу в рамках збережених аналізаторів через розвиток відчуття свого тіла і рухів до сенсорної інтеграції і соціальної перцепції.
 • ФУНКЦІОНАЛЬНА СИСТЕМА КОГНІТИВНОЇ СФЕРИ - від первинного пізнання предметного світу до свідомої гри, розвитку передумов інтелекту, формування пізнавальної активності і мотивованої потреби адаптації в навколишньому середовищі. У системі мови реабілітація проводиться в напрямку формування функції мови, срруктури її відтворення.
 • ФУНКЦІОНАЛЬНА СИСТЕМА ЕМОЦІЙНО_КОМУНІКАТИВНОЇ СФЕРИ І ПОВЕДІНКИ дитини реабілітація проводиться починаючи з елементарних емоційних і комунікативних реакцій, пов'язаних із інстинктивними потребами дитини через розвиток емоціно-комунікативної інтеграції "мати-дитина" до вищих емоцій, почуттів, формування мотивацій і способів спілкування дитини з оточуючими людьми, можливістю регуляції спрямованої вольової поведінки. 

Структурно-організаційні принципи реабілітації

Пріоритетність

Індивідуалізація

Безперервність

Корекційна спрямованість

Єдність зусиль

Варіантність

Диференційованість


І. Загально-відновний режим (раціональне харчування, режим відпочинку, праці).

ІІ. Модель самостійного існування (розваги, дозвілля, залучення до суспільства, самообслуговування).

ІІІ. Ортопедичний режим і використання комплексної техніки та допоміжних засобів пересування.

ІV. Лікувально-профілактичний комплекс:

 1. Медикаментозного лікування (аллопатична терапія, гомотоксикологічна терапія, аромотерапія).
 2. Кінезотерапія: (фізична культура, лікувальна фізкультура, механотерапія, динамічні пародії, мобілізація, масаж).
 3. Фізичні фактори (фізіотерапія): термолікування (пелоїдотерапія), водолікування (гідромасаж), світлолікування, магнітолікування, електролікування (гальванізація, електрофорез, ампліпульс терапія, міостимуляція, лазер терапія).
 4. Акупунктурна терапія:( мікроголкотерапія).
 5. Су-джок терапія.
 6. Деаденс-терапія.
 7. Синклетно-киснева терапія.

V. Санаторно-курортна реабілітація.

VІ. Сенсорна терапія.

VІІ. Монтессорі-терапія.

VІІІ. Логопедична корекція (корекція мовленнєвої діяльності та мовлення).

ІХ. Психологічна корекція.

Х. Соціально-психологічна корекція.

ХІ. Арт-терапія (малювання, ліпка, піскотерапія, бісероплетіння, вишивка, гра на музичних інструментах, спів і т.д.).

ХІІ. Спорт-терапія (шахи, шахмати, теніс, бадмінтон, легка атлетика та інші). 

Практичні заняття з ЛФК


Концепція "Тандем" МОЗ України

 • СПІВПРАЦЯ "Сім'я - дитина - фахівець".
 • СПІВПРАЦЯ фахівців різного профілю.
 • ВЗАЄМОДІЯ методик медичного і соціально-педагогічного напрямку (в кожній методиці відновлюються всі функціональні системи).
 • ВЗАЄМОДІЯ різних функціональних систем в процесі реабілітації.

Концепція "ТАНДЕМ" підвищує ефективність реабілітації дітей з органічними ураженнями нервової системи і забезпечує їх подальшу соціальну адаптацію.

Сенсорна інтеграція

Сенсорна інтеграція - це терапевтичний інструмент, який базується на теорії сенсорного інтегрування, розробленого Джи Айрес.

Ця методика має на меті застосування контрольованого сенсорного сигналу для створення середовища, що допомагає дитині оволодіти адаптацією: реакцією на сигнали навколишнього середовища.

Сенсорна інтеграція широко використовується у дітей з органічним ураженням нервової системиметою поліпшення розвитку перцептивної сфери,  практичних навичок, корекції порушення емоційної сфери та поведінки.

Сенсорна кімната

Відео фрагмент семінару директорів шкіл-інтернатів м. Тернополя, що проходив в 2007 р. у приміщенні школи-інтернату для дітей з наслідками поліомієліту та ДЦП (тепер Тернопільський обласний навчально-реабілітаційний центр. 


Універсальна кабіна для підвісної терапії - Реабілітаційна клітка

       Універсальна кабіна для підвісної терапії є важливим елементом Універсального кабінету для відновного лікування. Вона призначена для проведення індивідуальної кінезотерапії.

       Підвісна терапія - це спеціальна підвісна система навантаження опорно-рухового апарату для відновлення амплітуди руху, нормалізації тонусу м'язів та збільшення їхньої сили, покращення балансу та розвитку координації рухів. Можна використовувати повне підвішування, активні вправи з дозованим опором, а також активні вправи з підтримкою та використанням системи блоків і вантажів, еластичних шнурів.

          Універсальна кабіна для підвісної терапії може використовуватись для двох різних методів:

 • система блоків і підвісок із використанням реабілітаційної кушетки або крісла;
 • система динамічної підтримки в клітці "Павук" із використанням поясу і еластичних шнурів.

    За допомогою унікального методу підвісної та блокової терапії (кінезотерапії) можна розвантажити м'язи, наблизившись до стану невагомості, а за потребою ефективно навантажити їх. Підвісна терапія сприяє зміцненню м'язів та є ефективною навіть у тих випадках, коли пацієнт не може самостійно пересуватись у просторі. Такого ефекту досягають, застосовуючи систему підвісів, під час чого пацієнт може рухатись без страху падіння.

        За допомогою системи підвісів можна максимально розвантажити і розслабити різні групи м'язів і цим значно зменшити больовий синдром.

    Кабінет призначений для осіб з атрофією м'язів і з ослабленням м'язового тонусу, з обмеженням рухливості суглобів, а також з паралічами і парезами м'язів.


Мультимедійний комплекс Xbox 360

Гімнастичний зал школи обладнано сучасним мультимедійним розвиваючим інтерактивним навчально-ігровим комплексом Xbox 360, за допомогою якого можна розвивати фізичні якості (швидкість, гнучкість, витривалість, координація рухів), удосконалювати техніку спортивних ігор (волейбол, баскетбол, теніс, футбол). Дитина, граючись, не тільки зміцнює життєво важливі рухові вміння та навички, фізично розвивається, а й стає рішучою, дисциплінованою, сміливою, вчиться взаємодопомоги.